HACAMAT VE FAYDALARI


Bu aralar yine elde olmayan sebeplerden  dolayı bloğumla fazla ilgilenemedim :( Ama inşallah artık bloğumla artık ilgilenme vakti geldi :) Aynı zamanda bu yazımda sizlerle peygamber efendimizin unutulmuş bir sünnetinden bahsetmek istedim. Unutulmuş bu sünnet  HACAMAT. Takipçilerim bilir hep fibromiyaljimden ve buna eklenen boyun fıtığından yakınır dururdum. İlaçların derdime derman olmayınca bende başka yollar aramaya başlamışken  sevgili Handan Abla bana hacamattan bahsetti. Önceleri çok korktum ve ne yalan söyleyeyim kafama yatmadı. Ama ağrılar artınca cesaretlendim ve denemeye karar verdim. Ve Rabbimin izniyle korkmadan gittim ve yaptırdım. Sonuç mu ? Kuş gibi oluveriyorsunuz. Bunu nedenle  yazdım benim gibi sıkıntısı olan izleyenlerime fikir olmasını istedim. İnternette hacamatın açıklaması ve ve görsellerde de bakabilirsiniz. Çok ürkütücü gözükecek gözünüze biliyorum ama göründüğü gibi zor bir olay değil  korkmayın şifa Allahtan . Hacamattan korkan sülükte yaptırabilir o da hacamat yerine geçiyor. Hacamatla ilgili bir kaç önemli bilgiyi de paylaşıyorum sizlerle belki dikkatinizi çeker ve bulunduğunuz yerde bir güvenilir haccam ( hacamatı yapan kişi)  bulma cesaretini gösterirsiniz ;) Bulamazsanız eğer hastaneleri kontrol edin. Çünkü artık hastanelerde bile yapılabiliyor ;)


Hacamatla tedavi
Önce, bardak vb. den oluşan kupa kan alınacak yere vuruluyor, orayı havasız bırakıp uyuşturuluyor. Aynı yeri neşterle et ile deri arasını 2 veya 3 milim çiziliyor. Sonra kupayı neşterlenen yere tekrar vuruluyor. Kılcal damarlardan kan gelmeye başlıyor. Bu genellikle üç defa tekrarlanıyor. Tedavi 20-25 dakika sürüyor. Ortalama 300-350 gram kadar kan çıkarılıyor.
Hacamat konusunda Hadis-i Şerifler
Hz. Muhammed(s.a.v) Hadis-i Şeriflerinde, hacamatın önemi hakkında şunları buyurmuş:
  • “Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır.”
  • “Sefer ediniz şifa bulunuz, oruç tutunuz şifa bulunuz, hacamat olunuz şifa bulunuz.”
Hacamat nedir?
Peygamberimiz (s.a.v)’in sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettiği sünnetlerindendir. Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade, kan fazlalığının, vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi usulüdür. Hacamat’la alınan kan temiz kan değil, kirli, koyu, pıhtılaşmış, derinin altındaki uyuşuk kandır.
Bu kan, damardan değil deriden alınır. Hacamat’la pıhtılaşmış koyu kan alınınca, vücuttaki kanın akışkanlık özelliği artar ve dolaşımı kolaylaşır. Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem, vücudun değişik yerlerine uygulanmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir.
Kullanılan malzemenin sağlığa uygun olması gerekir.
Hacamatın hiçbir yan etkisi olmadığı gibi tamamen doğaldır. Hiçbir acı vermez ve iz bırakmaz. Aynı gün iyileşme görülür ve vücutta rahatlama olur. En hızlı tedavi usulüdür. Hacamatla tedavi binlerce yıldır uygulanan en eski tedavi yöntemi olup, günümüzde de Asya, Afrika ve Uzak Doğu Ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Avrupa’da son yıllarda alternatif tıp olarak uygulanmaya başlanmıştır.
Rasûlullah (s.a.v), baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır.
Rasûlullah (s.a.v)’in hanımları da hacamat yaptırmıştır. Rasûlullah (s.a.v): “Miraç’tan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam, ey Muhammed (s.a.v)! ümmetine hacamat olmalarını emret dediler.” buyurmuştur.
Hayber’de zehirli koyun etinden zehirlendiği zaman, Cebrail (a.s) kendisine, hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.
İbn Ömer (r.a) şöyle buyurdu: Ben, Rasûlullah (s.a.v)’den şu buyruğu işittim: “Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır.”
Yine bir Hadis-i şeriflerinde: “Hacamat her hastalığa faydalıdır, uyanık olun hacamat olun.” buyurmuştur.
Kafadan hacamat olmak;
  • Delilik,
  • cüzzam,
  • Gece körlüğü,
  • Alaca,
  • Baş ağrısı,
  • Diş,
  • Göz,
  • Kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır.
Hacamat’ın şifasını bilen büyük âlimler üç ayda bir hacamat olurlardı.

Hacamat Başlıca faydaları şunlardır.

Kılcal damarlardaki tıkanıklığı açar.
Kan ve dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlar.
Bir çok kimsenin bildiği üzere belediye çöp alanlarında çöp birikimlerinin olduğu alandan bir süre sonra 'metan' gazı çıkmaya başlar. Aynı şekilde damarda dolaşan kan içerisinde dolaşan kandaki toksit miktarı artınca gaz oluşmaya başlar ve buda iltihap, ödem ve şişkinliklere neden olur.
Hacamat tabii doğal kortizonu artırır. Bu veri klinik çalışmalar ile ispatlanmıştır. Bu da hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlamaktadır.
Kaslardaki sertliği ve ödemi çözer. Sülükle beraber dönüşümlü olarak kullanıldığında çok daha faydalı olur.
Kan üretiminden sorumlu organları uyarır.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. vücuda direnç kazandırır.
Ağrıları gidermede yan etkisi olmayan en tesirli tedavi yöntemidir.
Bel tutulması, eklem ağrısı, baş ağrısı, bel-boyun fıtığı ve kireçlenmeye bağlı ağrıları giderir.
Kaygı bozukluğu, depresyon ve korkulara karşı etkilidir.
Dalak ve karaciğer hastalıklarını tedavisinde en büyük yardımcıdır.
Tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur. tansiyon rahatsızlığı olanlar açlık oruçları ve bağırsak temizlikleri yaptıkları takdirde tansiyon hiç bir yan etkisi olmadan kontrol altına alınır.
Kılcal damarlarında tıkanıklık olanlar, kalp damar rahatsızlığı olanlar mutlaka hacamat yaptırmalıdır.
Zehirlenmeye karşı etkilidir.
Aklı, hafızayı ve anlayışı artırır. Dikkati arttırır.
Çıban, sivilce, kist ve tümöre iyi gelir.
Akupunktur ilmine göre deri üzerinde beyin ile organlar arası iletişimi sağlayan enerjiyollarındaki akımı düzenler.
Kafadan düzenli hacamat unutkanlığı önler, hıfzetme, ezberleme gücünü artırır.
Özellikler çocuk yaşlarında kafadan hacamat beyin kapasitesini maksimum kullanma yönünde çok büyük yardımcıdır.

İnşallah şifa olur sizler içinde ;)

3 yorum:

LACIWERT dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
muko dedi ki...

rabbim şifa versin bende bilirim ama hiç cesaret edememmişimdir

Vişnap Macide dedi ki...

Canım Rabbim şifalar versin vallahi bence sülükten daha iyidir hacamat olayı .Sevgilerimle.

Yorum Gönder